Weekend Schedule

Here you can see the planned program of the festival. As we get closer to the event we will add more details and might fine tune it, so we reserve the right for schedule improvements (especially venue changes and party schedule).

Friday

Workshop   
15:45 - 16.30 Check-In
Classic 1 (A+B)
MIME
Check-In
Classic 2 (A+B), Show 2
Art.13
Check-In
Classic 3, Show 3
Akt-Zent
16.30 - 17.30
Classic 1 (A+B)
Anders
MIME
Classic 2 (A+B), Show 2
Bara
Art.13
Classic 3, Show 3
Cat
Akt-Zent
17.45 - 18.45 Classic 1 (A+B)
Mikaela
MIME
Classic 2 (A+B), Show 2
Joris
Art.13
Classic 3, Show 3
Sharon
Akt-Zent
The CircusTheater 28, Prinzenallee 33, U-Pankstr.
20.00 - 23.00 Check-In (late arrivers)
20.30-21.30Surprise Taster with Cat
21.30-22.00DJ Music
22.00-22.45Rufus Temple Orchestra
23.00-23.30The Cabaret - Pt. I
23.30-0.15Rufus Temple Orchestra
0.30-1.00The Cabaret - Pt. II
1.00-2.00DJ Music

Saturday

Workshop    
11.00 - 12.15 Classic 1A
Anders
MIME

Classic 1B
Sharon
Art.13
Classic 2A
Sep
Akt-Zent

Classsic 2B
Mikaela
Blue Tap
Classic 3
Ben
Tap Beat
Show 2
Cat
Hayal

Show 3
Joris
Swingspiration
12.30 - 13.45 Classic 1A
Sharon
MIME

Classic 1B
Anders
Art.13
Classic 2A
Mikaela
Akt-Zent

Classsic 2B
Sep
Blue Tap
Classic 3
Bara
Tap Beat
Show 2
Ben
Hayal

Show 3
Joris
Swingspiration
13.45 - 15.30
Lunch Break
Food recommendations will be published in the booklet
15.30 - 17.00 Classic 1A
Bara
MIME

Classic 1B
Cat
Art.13
Classic 2A
Sharon
Akt-Zent

Classsic 2B
Joris
Blue Tap
Classic 3
Anders
Tap Beat
Show 2
Ben
Hayal

Show 3
Sep
Swingspiration
The BallBebop, Pfuehlstr. 5, U-Schlesisches Tor
20.00-21.00Surprise Taster with Sep
21.00-21.30DJ Music
21.30-22.00Andreas Hofschneider Sextet - Set 1
22.00-22.30DJ Music
22.30-23.00Andreas Hofschneider Sextet - Set 2
22.30-23.30Jazz-O-lympics (Sign-Up during the party)
23.30-0.00Andreas Hofschneider Sextet - Set 3
0.00-4.00DJ Music

Sunday

Workshop    
11.00 - 12.15 Classic 1A
Ben
MIME

Classic 1B
Mikaela
Art.13
Classic 2A
Anders
Akt-Zent

Classsic 2B
Sharon
Blue Tap
Classic 3
Sep
Tap Beat
Show 2
Cat
Hayal

Show 3
Bara
Swingspiration
12.30 - 13.45 Classic 1A
Mikaela
MIME

Classic 1B
Ben
Art.13
Classic 2A
Sharon
Akt-Zent

Classsic 2B
Anders
Blue Tap
Classic 3
Joris
Tap Beat
Show 2
Cat
Hayal

Show 3
Bara
Swingspiration
14.00 - 15.30
Lunch Break
Food recommendations
will be published
in the booklet
14.00 - 15.00 Show 2
Ben
Hayal

Show 3
Sep
Swingspiration
15.30 - 17.00 Classic 1A
Sharon
MIME

Classic 1B
Bara
Art.13
Classic 2A
Joris
Akt-Zent

Classsic 2B
Ben
Blue Tap
Classic 3
Mikaela
Tap Beat
Lunch Break + Rest
18.00 - 20.00 Final Show Rehearsal,
Snacks & Chats
(only for Show Track)
Former Delphi Theatre
The Show
Former Delphi Theatre, Gustav-Adolf-Stra├če 2
20.30-21.00 Authentic Jazz Beginner Taster with the SwingStep Team
21.00-21.30Lindy Hop Beginner Taster with the SwingStep Team
21.45-22.30Main Show with teachers and students
22.30-0.00DJ Music
23.30Departure to Afterparty
The SpeakeasyMarie-Antoinette, Holzmarktstr. 15-18, S+U-Jannowitzbr├╝cke
0.00 - dawn Dance till you drop!

If you have any questions, don't hesitate to contact us or visit us on Facebook.